Resume Preparation Guide: Create Ideal CV

The curriculum vitae that everyone who steps into the business world should have will be your biggest assistant in job applications you make to professional institutions. What is CV in this article, what you need to pay attention when preparing, professional Resume Preparation We examine such issues closely.

What is CV?

Özgeçmiş, İngilizcedeki profesyonel özgeçmiş anlamına gelen CV yani Curriculum Vitae kelimesinin Türkçe karşılığıdır. İnsan hayatını konu alan özgeçmişten farkı ise kişinin kariyeri hakkında bilgi verici niteliğe sahip olmasıdır. Bir özgeçmiş içerisinde kişinin genel bilgileri, iş deneyimleri, başarıları, mesleki alanındaki bilgi ve becerileri yer almaktadır. Kısacası özgeçmiş, kişinin kendisini tanıtabileceği en doğru ve hızlı yoldur. Bu nedenle kurumsal firmalara yaptığınız iş başvurularında profesyonel özgeçmiş, işe alımlarda büyük rol oynamaktadır. Doğru hazırlanmış bir özgeçmiş, size bir A4 kâğıdı olmaktan çok daha fazla şey sunabilir.

Resume Preparation

Preparing a resume is extremely easy, and the important thing is to have a resume that will set you apart. For this, you need more than the CV preparation tools of various career sites, classic software, and most importantly, your own imagination. Remember that you should do this in plain but effective words, not unnecessary, fancy sentences.

The important thing is not what you add to your resume, but what you add to the company.

Etkili bir özgeçmiş için A4 formatında, kendinizi doğru ifade eden, akademik özgeçmişler hariç en fazla 2 sayfadan oluşan bir dosya hazırlamalısınız. Anlatım tarzı konusunda birinci ya da üçüncü tekil kişiyi kullanırken 11 veya 12 punto büyüklüğünde, Times New Roman ya da Arial gibi kolay okunabilir fontlar tercih etmelisiniz. İnternet siteleri hariç hiçbir kelime ya da cümlenin altına çizmemeli, imla kurallarına oldukça dikkat etmelisiniz. Gereksiz bilgilerden ve uzun cümlelerden özellikle kaçınmalısınız, unutmamalısınız ki bir özgeçmiş insan kaynakları tarafından ilk etapta en fazla 3 dakika incelenme fırsatı bulabiliyor.

Your Career Goal

Adding a few sentences about your career goal while preparing a resume will be an effective step to get human resources to know you better.

Personal Information

Your name, full address, telephone number and e-mail address are essential for a resume. Your date of birth, place of birth and marital status are also extremely important, and it will be useful to indicate your nationality when you apply to institutions abroad.

Academic Information

Under the education information, listing the schools you graduated, degrees or achievements in reverse order will enable the institution you apply to have more insight into your educational status.

Work Experience

Work experience is one of the most important headings of a resume. In this section, you should specify the institutions and positions you have worked for before, and talk about your achievements and experiences in the most effective way.

Skills

Bu kısımda bildiğiniz dilleri, bilgisayar programlarını ve bunlara hangi seviyede hakim olduğunuzu belirtebilirsiniz. Eğer başvurduğunuz pozisyon bu kısım ile yakından ilgiliyse çeşitli bilgiler ekleyerek çeşitlendirebilirsiniz.

Courses / Certificates

Daha önce katıldığınız kursları ve bu kurslardan almış olduğunuz sertifikaları bu başlık altında belirtebilirsiniz.

References

Daha önce çalıştığınız kurumlardaki patronlarınızı kendilerine bilgi vermek şartı ile bu kısımda belirtebilirsiniz. Referanslarınızı sunarken dikkat etmeniz gereken husus sizi gerçekten yakından tanıyan kişileri eklemenizdir. Eğer referansınız yoksa bu bölümü özgeçmişinizden kaldırabilirsiniz.

Share it!
avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Yusuf Recent comment authors
Subscribe
newest oldest most voted
Notify of
Yusuf
Guest
Yusuf

CV hazırlama konusu mevcut yeteneklerinizi en güzel şekilde karşı tarafa aktarmanız için son derece önemli bir konu. Şahsen ben CV hazırlayacak olduğumda ilk olarak gösterişine önem veriyorum. Eline alan kişi kenara koymaktansa bi göz gezdirmek ihtiyacı hissedecek. Çünkü günümüzde bir işe binlerce başvuru oluyor. Kendinizi ön plana çıkarmalısınız. Yukarıda sıralanan maddeler oldukça dikkat çekici olmakla birlikte aynı zamanda gösterişi de unutmayın 🙂