Vibrator Béton Qu'est-ce?

béton Vibrator, betonun kalıp içerisine boşluk kalmadan yerleştirilmesi için beton dökümü sırasında kullanılan titreşim üreten cihazlardır. vibrations inşaat betonarme projesinde çok önemlidir. béton döküldüğünde, beton yapıyı büyük oranda zayıflatabilecek yüzlerce hatta binlerce hava kabarcığı olabilir.

Beton vibratörleri, taze dökülmüş betonu kuvvetlice sallayarak ve titreştirerek hava kabarcıklarını ortadan kaldırır. Dökme işlemi sırasında vibreurs à béton kullanılması sadece tavsiye edilmez; Çoğu durumda, aynı zamanda çeşitli beton ekipmanları da gereklidir.

Connecteur de vibreurs à béton

İnşaat sektöründe kullanılmakta olan bu vibratörler, mekanik bir cihaz olarak bilinmektedir. Sadece ıslak betonlarda kullanıldığı da söylenebilir. İnşaat sektörünün olmazsa olmazları arasında yer alan bu vibratör modelleri, kullanım alanlarına göre çeşitlendirilmiştir. Cihazın kullanım alanlarına göre çeşitleri de şu şekildedir:

  • Dahili Vibratör: Birden fazla ismi bulunmaktadır. Bunlardan birisi Dalgıç vibratör diğeri ise iç vibratördür. Ucu titreşimli olarak çalışmaktadır. Betona daldırılmak suretiyle çalıştırılır ve kullanım alanı son derece geniştir.
  • Harici Vibratör: Dış vibratör ve kalıp vibratörd olarak ta isimlendirilir. Bu cihaza vibratör kalıpları takılmaktadır. Takılan kalıplar yardımı ile çalışmaktadır.
  • des plaques vibrantes
  • Yüzey vibratörleri : Kompraktörler olarak bilinmekte olan vibratörlerdir. Kendisine göre farklı kullanım alanları bulunmaktadır.

Beton Vibratörü Kullanım Amacı?

Beton vibratörü modelleri,inşaat sektöründe kullanılmakta olup artık yönetmeliklerde de mecburi tutulmaktadır. Kullanılması kanunen de zaruridir. Beton dökümü işleminin en sağlıklı bir şekilde tamamlanması için bu cihazın kullanılması gerekmektedir.

Beton vibratörleri, çeşitli amaçlar doğrultusunda monte işlemi tamamlanmış vibrasyonlu şişelerin kullanımı ile tamamlanan beton içerisinde bulunan ve istenmeyen neticelere sebebiyet veren hava boşluklarının ortadan kaldırılması için geliştirilmiş makinalardır. Eskiden yapılarda kullanılan kalıpların içerisine dökülen betonun oturması ve içerisinde ki boşluğun giderilmesi maksadıyla, dışarıdan karıştırılması gerekiyordu. Bu cihazların üretilmesi ve kullanılması ile birlikte bu işlemin daha kolay bir şekilde yapılması sağlandı.

Eskiye nazaran günümüzde yapılmış olan binaların daha sağlam olarak inşa edilmesindeki en büyük etkenlerden biri olarak da bu makineler gösterilebilir. Bu makineler sayesinde temeller artık daha sağlam bir şekilde atılmaktadır. Sektörün son zamanlarda oldukça hızlı büyümesi sebebiyle de bu cihazlar, çok hızlı bir şekilde gelişmiş, yaygınlaşmış ve kullanım oranı da bir o kadar artmıştır.

Beton Vibratörü Nasıl Çalışır?

Beton vibratörlerinin farklı çeşitleri vardır. Le transport résultant, Type d'épaule, konvertörlü, auto-convertisseurs, vibreur de table, dış yüzey ve vibrateur externe gibi farklı çeşitleri olabilir. Motor çeşidine göre électrique et essence şeklinde de sınıflandırılabilir.

béton vibration (vibrasyon) Uygulamaları Üç Temel Kategoride Toplanabilir:

vibrations Die

Kalıp titreşimi, prekast beton yapımında yaygın olarak kullanılır ve vibratörlerin beton formlarının dışına monte edilmesini içerir. Daha büyük dökmeler için, harici form vibratörleri genellikle 6 fit aralıklarla yerleştirilir.

surface de vibration

Yüzey titreşiminde, büyük vibratörler (bazen “vibrasyon sıçraması” olarak adlandırılır.) dökülen betonun yüzeyine manuel olarak yönlendirilir. Bu yöntem, yaklaşık 6 inç veya daha az döşeme derinliği ile sınırlıdır, ancak görünüm önemli olduğunda özellikle istenen düz bir yüzey sağlar.

vibrations internes:

İç beton vibratörleri en yaygın kullanılan vibratör tiptir. Birçok kişi veya tek bir operatör tarafından kolaylıkla idare edilebilir. İşlem nispeten basittir: Çalışan bir vibratörün ıslak betona hızlı bir şekilde sıkışması, ardından yavaşça geri çekilmesi ile vibrasyon işlemi gerçekleştirilir.

Betona Vibrasyon İşlemi Ne Kadar Uygulanmalıdır?

Çoğu beton titreşimsiz veya uygun olmayan şekilde dökülmektedir. Harici vibratörle en iyi vibrasyon sonucu alınır. Vibratörün saniyede yaklaşık 1 inç hızında çok yavaş çekilmesi gereklidir. Vibratör, betonun içinden geri çekildiğinde kabarcıklar halen ortaya çıkarsa, daha fazla titreşim gereklidir.

Partagez-le!
avatar
1 fils de commentaire
0 réponses de discussion
0 Suiveurs
La plupart a réagi commentaire
Le plus chaud fil de commentaire
0 auteurs de commentaires
auteurs récents commentaires
Souscrire
plus récents plus anciens plus de votes
Me notifier des
trackback