استئناف دليل إعداد: إنشاء مثالية CV

İş dünyasına adım atan herkesin sahip olması gereken özgeçmiş, profesyonel kurumlara yaptığınız iş başvurularındaki en büyük yardımcınız olacak. Bu yazımızda CV nedir, hazırlarken nelere dikkat etmeniz gerekiyor, profesyonel Özgeçmiş Hazırlama gibi konuları yakından inceliyoruz.

Özgeçmiş Nedir?

Özgeçmiş, İngilizcedeki profesyonel özgeçmiş anlamına gelen CV yani Curriculum Vitae kelimesinin Türkçe karşılığıdır. İnsan hayatını konu alan özgeçmişten farkı ise kişinin kariyeri hakkında bilgi verici niteliğe sahip olmasıdır. Bir özgeçmiş içerisinde kişinin genel bilgileri, iş deneyimleri, başarıları, mesleki alanındaki bilgi ve becerileri yer almaktadır. Kısacası özgeçmiş, kişinin kendisini tanıtabileceği en doğru ve hızlı yoldur. Bu nedenle kurumsal firmalara yaptığınız iş başvurularında profesyonel özgeçmiş, işe alımlarda büyük rol oynamaktadır. Doğru hazırlanmış bir özgeçmiş, size bir A4 kâğıdı olmaktan çok daha fazla şey sunabilir.

Özgeçmiş Hazırlama

Özgeçmiş hazırlamak son derece kolaydır, önemli olan ise sizi diğerlerinden ayıracak bir özgeçmişe sahip olmaktır. Bunun için çeşitli kariyer sitelerinin CV hazırlama araçlarından, klasikleşmiş yazılımlardan çok daha fazlasına, en önemlisi de kendi hayal gücünüze ihtiyacınız vardır. Bunu gereksiz, süslü cümleler ile değil sade ama etkili kelimeler ile yapmanız gerektiğini unutmayın.

Önemli olan özgeçmişinize ne kattığınız değil, şirkete ne kattığınızdır.

Etkili bir özgeçmiş için A4 formatında, kendinizi doğru ifade eden, akademik özgeçmişler hariç en fazla 2 sayfadan oluşan bir dosya hazırlamalısınız. Anlatım tarzı konusunda birinci ya da üçüncü tekil kişiyi kullanırken 11 veya 12 punto büyüklüğünde, Times New Roman ya da Arial gibi kolay okunabilir fontlar tercih etmelisiniz. İnternet siteleri hariç hiçbir kelime ya da cümlenin altına çizmemeli, imla kurallarına oldukça dikkat etmelisiniz. Gereksiz bilgilerden ve uzun cümlelerden özellikle kaçınmalısınız, unutmamalısınız ki bir özgeçmiş insan kaynakları tarafından ilk etapta en fazla 3 dakika incelenme fırsatı bulabiliyor.

Kariyer Hedefiniz

Özgeçmiş hazırlarken kariyer hedefinizden bahseden birkaç cümle eklemek, insan kaynaklarının sizi daha iyi tanımasını sağlamak için etkili bir adım olacaktır.

Kişisel Bilgiler

İsminiz, açık adresiniz, telefon numaranız ve e-posta adresiniz bir özgeçmiş için olmazsa olmazdır. Doğum tarihiniz, doğum yeriniz ve medeni haliniz de son derece önemli olduğu gibi yurtdışındaki kurumlara başvurduğunuz durumlarda uyruğunuzu belirtmek de faydalı olacaktır.

Akademik Bilgiler

Eğitim bilgileri altında mezun olduğunuz okulları, aldığınız derece ya da başarıları ters sıralama ile yazmak başvuru yaptığınız kurumun eğitim durumunuz hakkında daha fazla fikir sahibi olmasını sağlayacaktır.

İş Deneyimi

İş deneyimi, bir özgeçmişin en çok dikkat edilmesi gereken başlıklarından bir tanesidir. Bu kısımda daha önce çalıştığınız kurum ve pozisyonları belirtmeli, başarılarınızdan ve deneyimlerinizden en etkili şekilde bahsetmelisiniz.

Beceriler

Bu kısımda bildiğiniz dilleri, bilgisayar programlarını ve bunlara hangi seviyede hakim olduğunuzu belirtebilirsiniz. Eğer başvurduğunuz pozisyon bu kısım ile yakından ilgiliyse çeşitli bilgiler ekleyerek çeşitlendirebilirsiniz.

Kurslar/Sertifikalar

Daha önce katıldığınız kursları ve bu kurslardan almış olduğunuz sertifikaları bu başlık altında belirtebilirsiniz.

مراجع

Daha önce çalıştığınız kurumlardaki patronlarınızı kendilerine bilgi vermek şartı ile bu kısımda belirtebilirsiniz. Referanslarınızı sunarken dikkat etmeniz gereken husus sizi gerçekten yakından tanıyan kişileri eklemenizdir. Eğer referansınız yoksa bu bölümü özgeçmişinizden kaldırabilirsiniz.

تشاركه!
الصورة الرمزية لل
1 مواضيع التعليق
0 ردود الموضوع
0 متابعون
معظم ردود الفعل التعليق
سخونة موضوع التعليق
1 مؤلفو التعليقات
Yusuf مؤلفو التعليقات الحديثة
الإشتراك
الأحدث الأقدم الأكثر تصويتاً
نبّهني عن
يوسف
ضيف
يوسف

CV hazırlama konusu mevcut yeteneklerinizi en güzel şekilde karşı tarafa aktarmanız için son derece önemli bir konu. Şahsen ben CV hazırlayacak olduğumda ilk olarak gösterişine önem veriyorum. Eline alan kişi kenara koymaktansa bi göz gezdirmek ihtiyacı hissedecek. Çünkü günümüzde bir işe binlerce başvuru oluyor. Kendinizi ön plana çıkarmalısınız. Yukarıda sıralanan maddeler oldukça dikkat çekici olmakla birlikte aynı zamanda gösterişi de unutmayın 🙂