Reprendre Guide de préparation: Créer Idéal CV

İş dünyasına adım atan herkesin sahip olması gereken özgeçmiş, profesyonel kurumlara yaptığınız iş başvurularındaki en büyük yardımcınız olacak. Bu yazımızda CV nedir, hazırlarken nelere dikkat etmeniz gerekiyor, profesyonel Özgeçmiş Hazırlama gibi konuları yakından inceliyoruz.

Özgeçmiş Nedir?

Özgeçmiş, İngilizcedeki profesyonel özgeçmiş anlamına gelen CV yani Curriculum Vitae kelimesinin Türkçe karşılığıdır. İnsan hayatını konu alan özgeçmişten farkı ise kişinin kariyeri hakkında bilgi verici niteliğe sahip olmasıdır. Bir özgeçmiş içerisinde kişinin genel bilgileri, iş deneyimleri, başarıları, mesleki alanındaki bilgi ve becerileri yer almaktadır. Kısacası özgeçmiş, kişinin kendisini tanıtabileceği en doğru ve hızlı yoldur. Bu nedenle kurumsal firmalara yaptığınız iş başvurularında profesyonel özgeçmiş, işe alımlarda büyük rol oynamaktadır. Doğru hazırlanmış bir özgeçmiş, size bir A4 kâğıdı olmaktan çok daha fazla şey sunabilir.

Özgeçmiş Hazırlama

La préparation d'un curriculum vitae est extrêmement facile, et l'important est d'avoir un curriculum vitae qui vous distinguera. Pour cela, vous avez besoin de plus que des outils de préparation de CV de divers sites de carrière, de logiciels classiques et, surtout, de votre propre imagination. N'oubliez pas que vous devez le faire en termes simples mais efficaces, et non en phrases fantaisistes inutiles.

L'important n'est pas ce que vous ajoutez à votre CV, mais ce que vous ajoutez à l'entreprise.

Etkili bir özgeçmiş için A4 formatında, kendinizi doğru ifade eden, akademik özgeçmişler hariç en fazla 2 sayfadan oluşan bir dosya hazırlamalısınız. Anlatım tarzı konusunda birinci ya da üçüncü tekil kişiyi kullanırken 11 veya 12 punto büyüklüğünde, Times New Roman ya da Arial gibi kolay okunabilir fontlar tercih etmelisiniz. İnternet siteleri hariç hiçbir kelime ya da cümlenin altına çizmemeli, imla kurallarına oldukça dikkat etmelisiniz. Gereksiz bilgilerden ve uzun cümlelerden özellikle kaçınmalısınız, unutmamalısınız ki bir özgeçmiş insan kaynakları tarafından ilk etapta en fazla 3 dakika incelenme fırsatı bulabiliyor.

Votre objectif de carrière

L'ajout de quelques phrases qui mentionnent votre objectif de carrière lors de la préparation d'un CV sera une étape efficace pour vous assurer que les ressources humaines apprennent à mieux vous connaître.

Renseignements personnels

Votre nom, adresse complète, numéro de téléphone et adresse e-mail sont indispensables pour un CV. Votre date de naissance, votre lieu de naissance et votre état matrimonial sont également extrêmement importants, et il sera utile d'indiquer votre nationalité lorsque vous postulerez à des institutions à l'étranger.

Information Académique

En écrivant les écoles que vous avez diplômées sous les informations éducatives, le diplôme ou les réalisations que vous avez reçus dans l'ordre inverse permettront à l'institution pour laquelle vous postulez d'avoir un meilleur aperçu de votre statut éducatif.

L'expérience professionnelle

L'expérience de travail est l'une des rubriques les plus importantes d'un curriculum vitae. Dans cette section, vous devez spécifier les institutions et les postes avec lesquels vous avez travaillé auparavant et parler de vos succès et expériences de la manière la plus efficace.

Compétences

Bu kısımda bildiğiniz dilleri, bilgisayar programlarını ve bunlara hangi seviyede hakim olduğunuzu belirtebilirsiniz. Eğer başvurduğunuz pozisyon bu kısım ile yakından ilgiliyse çeşitli bilgiler ekleyerek çeşitlendirebilirsiniz.

Kurslar/Sertifikalar

Daha önce katıldığınız kursları ve bu kurslardan almış olduğunuz sertifikaları bu başlık altında belirtebilirsiniz.

références

Daha önce çalıştığınız kurumlardaki patronlarınızı kendilerine bilgi vermek şartı ile bu kısımda belirtebilirsiniz. Referanslarınızı sunarken dikkat etmeniz gereken husus sizi gerçekten yakından tanıyan kişileri eklemenizdir. Eğer referansınız yoksa bu bölümü özgeçmişinizden kaldırabilirsiniz.

Partagez-le!
avatar
1 fils de commentaire
0 réponses de discussion
0 Suiveurs
La plupart a réagi commentaire
Le plus chaud fil de commentaire
1 auteurs de commentaires
Yusuf auteurs récents commentaires
Souscrire
plus récents plus anciens plus de votes
Me notifier des
Yusuf
Invité
Yusuf

CV hazırlama konusu mevcut yeteneklerinizi en güzel şekilde karşı tarafa aktarmanız için son derece önemli bir konu. Şahsen ben CV hazırlayacak olduğumda ilk olarak gösterişine önem veriyorum. Eline alan kişi kenara koymaktansa bi göz gezdirmek ihtiyacı hissedecek. Çünkü günümüzde bir işe binlerce başvuru oluyor. Kendinizi ön plana çıkarmalısınız. Yukarıda sıralanan maddeler oldukça dikkat çekici olmakla birlikte aynı zamanda gösterişi de unutmayın 🙂