İnşaat Makinaları ve Aletlerinin Kullanım Alanları

Bu yazımızda inşaat sahalarında sıkça kullanılan inşaat makinaları ve aletlerin kullanım alanlarını detaylı olarak inceliyoruz.

İnşaat Makinaları ve Aletlerin Kullanım Alanları

Ekskavatör Nedir? Kullanım Alanları Hangileridir?

Çok yönlü bir kullanıma hizmet eden Ekskavatör, lastikli ve paletli olmak üzere iki farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır. Yaygın olarak kazı yapmak, zemini sıyırmak, kanal kazmak, kırmak ve yükleme gibi işlerde kullanılmaktadır. Ekskavatör kara ve demiryollarında, maden ocaklarında ve barajlarda da görülebilmektedir.

Yükleyici(Loader) Nedir? Kullanım Alanları Hangileridir?

Yol yapımı, inşaat işleri, temel hafriyatı gibi işler için kullanılan yükleyiciler, yine aynı şekilde tekerlekli ve paletli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Paletli inşaat makinalarının taşıma organları daha geniş bir yüzeye temas ettiğinden dolayı lastikli araçlara kıyasla çok daha güvenli bir şekilde çalışabilmektedir. Lastikli inşaat araçları ise bağımsız tekerlekleri sayesinde paletli araçların aksine çok daha geniş bir manevra kabiliyetine sahiptirler. Bu nedenle tehlikeli bir zeminde çalışılacak ise paletli, dar alanlarda çalışılacak ise lastikli araçların tercih edilmesinde fayda vardır.

Kazıcı Yükleyici(Backhoe Loader) Nedir? Kullanım Alanları Hangileridir?

İngilizce adıyla backhoe loader yani kazıcı yükleyici inşaat makinaları normal yükleyicilerden farklı olarak çok daha ağır şartlar altında çalışabilmektedir. Normal yükleyicilerde bulunmayan kazma yeteneğine sahip olan bu araçlar hendek ve kanal kazmak ve yapı temelleri gibi işlerde kullanılmaktadır. Kazıcı Yükleyiciler aynı zamanda kırıcı aparatı takılması halinde kırma işlerinde de kullanılabilmektedirler.

Greyder Nedir? Kullanım Alanları Hangileridir?

Greyder, yol yapım işlerinde kullanılmak üzere tasarlanmış bir iş makinasıdır. Altında yer alan aparatı sayesinde değişik açılarda toprağı kesme ve yayma gibi görevlerde kullanılabilen greyder, engebeli yerleri düzeltmek için de kullanılmaktadır.

Kompaktör Nedir? Kullanım Alanları Hangileridir?

Kompaktör, toprak ve asfalt gibi yolları ve yol kaplama malzemelerini sıkıştırmaya yarayan iş makinasıdır. Çalışma sistemi zıplayarak veya titreyerek toprağı sıkıştırmak ve taşıma kapasitesini arttırmanın yanı sıra çökmesini ve şişmesini de engellemektir.

Vinç Nedir? Kullanım Alanları Hangileridir?

Yapı işlerinde ve insan gücünün yetmediği ağır cisimlerde kullanılan vinçler, inşaat makinaları arasında belki de en yaygın olarak kullanılanlardan bir tanesi olabilir. Kule vinç, gezgin vinç, tek ray vinç ve pergel vinç gibi birçok farklı şekildedir.

Bunu paylaş !
avatar
  Subscribe  
Bildir