Hazır Beton Nedir? Hazır Betonun Üretim Aşamaları

Bu yazımızda günümüzde yaygın olarak kullanılan beton çeşitlerinden hazır beton nedir, hazır betonun üretim aşamaları gibi konuları yakından inceliyoruz.

Hazır Beton Nedir?

Beton, çimento, ince ve kalın agreganın su ile isteğe bağlı olmak şartıyla mineral ve kimyasal katkı maddeler de ilave edilerek homojen olarak karıştırılması sonucunda elde edilen önemli bir yapı malzemesidir. Başlangıçta daha az dayanıklılığa sahip plastik ve akıcı kıvamda bulunan beton, daha sonra katı bir hal alarak dayanıklılık kazanmaktadır.

Hazır beton ise normal betonun aksine malzemelerin bilgisayar yardımı ile belirli oranda birleştirilerek beton santralinde veya kuru sistemlerde trans mikserler yardımıyla karıştırılması ile elde edilerek satışa hazır hale getirilen beton çeşididir. Hazır betonun birçok avantajı bulunması nedeniyle bu nedenle geçmişten günümüzde yaygın olarak kullanılmakta ve kullanılmaya da devam etmektedir.

Hazır Betonun Üretim Aşamaları

Hazır betonun üretim süreci 7 adımdan oluşmaktadır, bu adımlar laboratuvar deneylerinden betonun üretim sürecinin tamamlanmasına kadar tüm süreci kapsamaktadır.

  1. Hazır betonun üretim sürecindeki ilk adım çimento, su, katkı, agrega gibi malzemelerin kalitelerini ve birbirleri ile olan uyumunu incelemek için yapılacak olan laboratuvar deneyleridir. Bu, malzemelerin kalite kontrollerinin yapılabilmesi için gerekli ve son derece önemli bir adımdır.
  2. Daha önce kalite kontrol ve uyum testine tabi tutulan malzemelerin zaman içerisinde meydana gelebilecek olumsuz değişimlerinden zarar görmemek için sürekli olarak kalite denetimlerinin yapılması gerekmektedir.
  3. Hazır betonun kalitesini belirleyen şartların belirlenmesi, tasarım, üretim, taşıma, yerleştirme, bakım ve kür olmak üzere 6 madde bulunmaktadır. İlk 4 maddenin üretici tarafından yerine getirilmesi gerekirken son iki madde tüketicinin sorumluluğundadır.
  4. Sipariş edilen betona karşılık gelen formülün tesislerde yer alan ilgili personel tarafından bilgisayar sistemine girilmesi ve üretim sürecine başlanması gerekmektedir.
  5. İlk emrin ardından ayrı kazanlarda yer alan çimento, agrega ve su gibi yapı malzemeleri aynı anda tartılmaya başlanmaktadır.
  6. Tartılan agrega, kova veya bant yardımıyla panmikser kazanına taşınmalıdır. Bu esnada su, çimento ve formülde kimyasal katkı maddesi bulunuyorsa bunların da kazana aktarılarak karıştırılması gerekmektedir.
  7. Tüm bu işlemlerin sonucunda hazır betonun üretim sürecinin sonuna gelinmiş ve elde edilen ürünün satışında hiçbir engel kalmamış demektir.
Bunu paylaş !
avatar
  Subscribe  
Bildir