Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Herkes için zorlu ancak bir o kadar da heyecanlı geçen yeni bir ev satın alma sürecinde mutluluğunuz bozulmasın diye bu yazımızda ev alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir tüm detaylarıyla inceliyoruz.

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bütçenizi belirleyin ve bütçenize uygun evleri inceleyin.
 • Aradığınız kıstaslara sahip evleri ön elemeden geçirin.
 • Satın almak istediğiniz evde bir aracı olup olmadığına dikkat edin.
 • Evin krediye uygun olup olmadığını kontrol edin.
 • Evin satış bedelinin piyasa değerinde olmasına dikkat edin.
 • Evin ipotek, haciz gibi satışa engel bir durumu olup olmadığını kontrol edin.
 • Ev yeni boyanmışsa rutubet olmadığından emin olun.
 • Evin şehir merkezine yakınlığını ve ulaşım imkânlarını göz önünde bulundurun.
 • Apartman düzeni ve komşuluk ilişkileri hakkında bilgi sahibi olun.
 • Dairede hâlihazırda bir kiracı varsa mutlaka kira sözleşmesini inceleyin.

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler: Bütçenizi Doğru Belirleyin

Yeni bir ev satın alma sürecinde ev arayışına başlamadan önce bütçenizi doğru olarak belirlemeniz büyük ölçüde vakit kazanmanızı sağlayacaktır. Doğru bütçe belirlemesi yapılmadan konut arayışı içerisine girmek hem zamanınızın hem de bu geçen zaman içerisinde enerjinizin tükenmesine neden olabilir. Bu nedenle doğru bütçe belirlemek ev alırken dikkat edilmesi gerekeneler listesinin en önemli başlıklarından bir tanesidir.

Bütçe planlaması yapmak için ilk olarak tahmini de olsa bankaların size ne kadar kredi tahsis edeceğini belirlemek gerekmektedir. Bunun için bankaların resmi web sitelerinde bulunan kredi hesaplama araçlarını kullanabileceğiniz gibi şubeye giderek temsilciniz ile yüz yüze görüşmeniz de mümkündür. Eğer kredi kullanmayacaksanız bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler: Aradığınız Kıstaslara Sahip Evleri Ön Elemeden Geçirin

Yeni bir ev arayışı içerisinde olduğunuz müddetçe sürekli olarak popüler ilan sitelerini takip edecek ve karşınıza çıkan yüzbinlerce ilandan mutlaka hoşunuza giden onlarca evle karşılaşacaksınızdır. Hoşunuza giden ilanları belirledikten sonra çeşitli faktörlerin de yardımıyla bunları bir ön elemeden geçirmekte fayda vardır.

Bu ön eleme yapılırken konutun konumu, fiyatı, büyüklüğü, kat sayısı, ulaşım imkanı ve arada bir emlakçının olup olmadığı gibi konular dikkate alınmalıdır. Siz de bu faktörleri kendinize göre çoğaltabilirsiniz, unutmayın bir konut satın almak geri dönüşü oldukça zor bir süreçtir.

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler: Satın Almak İstediğiniz Evde Bir Aracı Olup Olmadığına Dikkat Edin

Aynı zamanda ilanları incelerken arada bir gayrimenkul ofisinin yani diğer bir deyişle emlakçının olup olmadığına dikkat etmekte fayda vardır. Emlakçılar evin değerine göre %2+KDV oranında alıcı ve satıcıdan ödeme talep edebildikleri için bu durum bütçenizin zorlanmasına neden olabilir.

Evin Satış Bedelinin Piyasa Değerinde Olmasına Dikkat Edin

Yeni bir ev alırken konutun piyasa değerini belirlemek son derece önemli ancak bir o kadar da zor bir konudur. Piyasa araştırması yapmak için uzman inceleme firmalarının da başvurduğu muadil konut ya da kira fiyatlarına göre değerlendirme yöntemlerinden faydalanabilirsiniz.

Muadili ev üzerinden piyasa belirlemesi yapmak istiyorsanız aynı konumda, büyüklükte ve kattaki dairelerin fiyat ortalamasını alabilirsiniz. Bu yöntemi uygularken karşılaştırdığınız ilanların piyasa araştırması yaptığınız evle aynı ya da yakın konumda bulunmasına dikkat etmenizde fayda vardır. Aksi halde tam anlamıyla doğru bir sonuca ulaşmanız pek mümkün değildir.

Bir diğer değer belirleme yöntemi olan kira fiyatlarını kullanarak hesaplama yapmak için ise evin muadillerinin kira fiyatlarını 215 ile çarpmanız gerekmektedir. Çıkan miktar size evin piyasa değerini yaklaşık olarak sunacak ve evin piyasa değeri hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. İki hesaplama yöntemini de kullanarak her ikisinin ortalamasını almak çok daha doğru bir sonuç verecektir.

Evin Krediye Uygun Olup Olmadığını Kontrol Edin

Eğer kredi kullanacaksanız satın alacağınız evin krediye uygun olup olmadığını sorgulamakta fayda vardır. Aksi halde boşa giden vaktinizin yanı sıra bankaya ödeyeceğiniz ekspertiz ücretini geri alamayacağınız için ödemiş olduğunuz para size sadece bir zarar olarak geri dönebilir.

Satın alacağınız ev krediye uygun olması için bazı şartları yerine getirmelidir. Bu listede yer alan bilgiler ışığında evin kredi kullanmaya uygun olup olmadığı hakkında fikir sahibi olmanız mümkündür.

 • Satın alacağınız ev kat irtifakına ve mülkiyetine sahip olmalıdır.
 • Yeni yapılan bir konut ise birçok banka için en az %80 oranında tamamlanmış olmalıdır.
 • İmarın ardından evin projesine aykırı bir işlem yapılmamış olmalıdır.
 • Evin birden fazla hissedarı varsa tüm hisse sahiplerinin satış yapması gerekmektedir.
 • Evi satan kişinin babanız, anneniz, kardeşiniz ya da kardeşinizin çocukları olmaması gerekmektedir.

Evin İpotek, Haciz Gibi Satışa Engel Bir Durumu Olup Olmadığını Kontrol Edin

Satın almak istediğiniz evin üzerinde ipotek, haciz gibi satışa engel durumların olmamasına dikkat edin. Konutta mevcut bir haciz halinin olması durumunda kredili veya nakit olarak satışının yapılmasının mümkün olmadığını unutmayın.

Ev Yeni Boyanmışsa Rutubet Olmadığından Emin Olun

Yeni bir ev satın alan kişilerin en çok şikâyet ettiği konulardan bir tanesi de evlerdeki rutubettir. Genellikle yeni boya yapılmış evlerde özellikle dikkat edilmediği takdirde pek belli olmayan rutubet yeni evinizde başınıza büyük sorunlar açabilir. Bunun için evin dış yalıtımını inceleyerek fikir sahibi olabilir eğer anlamıyorsanız bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Evin Şehir Merkezine Yakınlığını Ve Ulaşım İmkânlarını Göz Önünde Bulundurun

Günümüzde bir evin şehir merkezine ve ulaşım imkanlarına yakın olması özellikle büyükşehirlerde büyük oranda değer kazanmasına neden olmaktadır. Yeni yapılacak projelere yakın konumda yer alan evler oldukça yüksek fiyatlara alıcı bulabildiği gibi hızlı bir şekilde de satılabilmektedir.

Apartman Düzeni Ve Komşuluk İlişkileri Hakkında Bilgi Sahibi Olun

Şüphesiz bir apartmanın en önemli etkenlerinden bir tanesi de apartman düzeni ve komşuluk ilişkileridir. Yeni taşınacağınız apartmanda iyi komşular edinmek hem sorunları büyük ölçüde azaltacak hem de yaşam kalitenizi arttıracaktır. Bu nedenle yeni bir ev satın almadan önce apartman düzeni ve komşuluk ilişkileri hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir.

Dairede Hâlihazırda Bir Kiracı Varsa Mutlaka Kira Sözleşmesini İnceleyin

Yeni satın alacağınız evde hâlihazırda bir kiracı oturuyorsa kira sözleşmesini incelemek büyük öneme sahiptir. Yeni bir ev satın aldığınızda beraberinde kira sözleşmesini de üzerinize almış oluyor ve sözleşmede yazan şartlara bağlı kalmak durumunda kalıyorsunuz. Kira sözleşmesi boyunca kiracı kabul etmediği sürece zam yapamıyor, kiracıyı çıkarttıktan sonra 6 ay süresince yeni ev bulma sürecini beklemek zorunda kalıyorsunuz.

Bunu paylaş !
avatar
  Subscribe  
Bildir