Considerations When Buying Home Need What?

Your happiness for everyone so excited in a challenging but the process of buying a new home lest corruption in this article Houses need to be careful when buying What are we examining in all details.

Considerations When Buying Home in

 • Set your budget and check out the homes that fit your budget.
 • Pre-screen the homes with the criteria you are looking for.
 • Pay attention to whether you have a home tool you want to buy
 • Check if the house is eligible for credit.
 • Make sure that the sales price of the house is at market value.
 • Check if the house is not subject to sales such as mortgage or lien.
 • If the house has just been painted, make sure there is no dampness.
 • Consider the house's proximity to the city center and transportation possibilities.
 • Get information about apartment layout and neighborhood relations.
 • If there is an existing tenant in the apartment, be sure to check the lease agreement.

Considerations When Buying Home in: Set Your Budget Correctly

Before starting the search for a house in the process of buying a new home, determining your budget correctly will save you a lot of time. Searching for housing without determining the correct budget may cause your time and energy to run out in this elapsed time. Therefore, setting the right budget They need to be careful when buying home It is one of the most important titles of the list.

In order to make budget planning, it is necessary to determine how much credit the banks will allocate to you, even if it is an estimate. For this, you can use the loan calculation tools on the official websites of the banks, or you can go to the branch and meet with your representative face to face. If you are not going to use credit, you can proceed to the next step.

Considerations When Buying Home in: Prevent Houses with the Criteria You Are Seeking

Yeni bir ev arayışı içerisinde olduğunuz müddetçe sürekli olarak popüler ilan sitelerini takip edecek ve karşınıza çıkan yüzbinlerce ilandan mutlaka hoşunuza giden onlarca evle karşılaşacaksınızdır. Hoşunuza giden ilanları belirledikten sonra çeşitli faktörlerin de yardımıyla bunları bir ön elemeden geçirmekte fayda vardır.

While doing this pre-selection, the location, price, size, number of floors, accessibility and whether there is a real estate agent in between should be taken into consideration. You can also reproduce these factors according to yourself, remember that buying a house is a very difficult process to return.

Considerations When Buying Home in: Be Considered If There Is A Home Agent You Want To Buy

At the same time, it is useful to pay attention to whether there is a real estate office, in other words, a real estate agent once in a while while reviewing the ads. This can strain your budget, as realtors can demand payments from buyers and sellers at a rate of 2% + VAT based on the value of the house.

Make Sure Your Home Sales Market Worth the Cost of Being

When buying a new home, determining the market value of the house is extremely important, but also difficult. In order to conduct market research, you can benefit from the evaluation methods according to the equivalent housing or rental prices applied by expert inspection companies.

Muadili ev üzerinden piyasa belirlemesi yapmak istiyorsanız aynı konumda, büyüklükte ve kattaki dairelerin fiyat ortalamasını alabilirsiniz. Bu yöntemi uygularken karşılaştırdığınız ilanların piyasa araştırması yaptığınız evle aynı ya da yakın konumda bulunmasına dikkat etmenizde fayda vardır. Aksi halde tam anlamıyla doğru bir sonuca ulaşmanız pek mümkün değildir.

Bir diğer değer belirleme yöntemi olan kira fiyatlarını kullanarak hesaplama yapmak için ise evin muadillerinin kira fiyatlarını 215 ile çarpmanız gerekmektedir. Çıkan miktar size evin piyasa değerini yaklaşık olarak sunacak ve evin piyasa değeri hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. İki hesaplama yöntemini de kullanarak her ikisinin ortalamasını almak çok daha doğru bir sonuç verecektir.

Whether that house Credit Check

Eğer kredi kullanacaksanız satın alacağınız evin krediye uygun olup olmadığını sorgulamakta fayda vardır. Aksi halde boşa giden vaktinizin yanı sıra bankaya ödeyeceğiniz ekspertiz ücretini geri alamayacağınız için ödemiş olduğunuz para size sadece bir zarar olarak geri dönebilir.

Satın alacağınız ev krediye uygun olması için bazı şartları yerine getirmelidir. Bu listede yer alan bilgiler ışığında evin kredi kullanmaya uygun olup olmadığı hakkında fikir sahibi olmanız mümkündür.

 • Satın alacağınız ev kat irtifakına ve mülkiyetine sahip olmalıdır.
 • Yeni yapılan bir konut ise birçok banka için en az %80 oranında tamamlanmış olmalıdır.
 • İmarın ardından evin projesine aykırı bir işlem yapılmamış olmalıdır.
 • Evin birden fazla hissedarı varsa tüm hisse sahiplerinin satış yapması gerekmektedir.
 • Evi satan kişinin babanız, anneniz, kardeşiniz ya da kardeşinizin çocukları olmaması gerekmektedir.

Evin İpotek, Haciz Gibi Satışa Engel Bir Durumu Olup Olmadığını Kontrol Edin

Make sure that the house you want to buy does not have any obstacle to sales such as mortgage, lien. Note that it is not possible to sell the property on credit or in cash if there is an existing foreclosure.

Make Sure To Be Moisture if the new house paint

One of the issues that people who buy a new home complain about is the dampness in their homes. Generally, the humidity, which is not obvious if you do not pay particular attention to newly painted houses, can cause big problems in your new home. For this, you can have an idea by examining the external insulation of the house, if you do not understand, you can get support from an expert.

Watching the furnishing of the house's proximity to the city center and transport facilities

Günümüzde bir evin şehir merkezine ve ulaşım imkanlarına yakın olması özellikle büyükşehirlerde büyük oranda değer kazanmasına neden olmaktadır. Yeni yapılacak projelere yakın konumda yer alan evler oldukça yüksek fiyatlara alıcı bulabildiği gibi hızlı bir şekilde de satılabilmektedir.

Apartment Layout And Neighborly Relations Information about the owner Register

Şüphesiz bir apartmanın en önemli etkenlerinden bir tanesi de apartman düzeni ve komşuluk ilişkileridir. Yeni taşınacağınız apartmanda iyi komşular edinmek hem sorunları büyük ölçüde azaltacak hem de yaşam kalitenizi arttıracaktır. Bu nedenle yeni bir ev satın almadan önce apartman düzeni ve komşuluk ilişkileri hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir.

Review the Lease Agreement Surely if any are already a tenant in the apartment

If a tenant is already living in the house you are going to buy, it is very important to review the lease agreement. When you buy a new house, you have the lease contract with you and you have to abide by the terms written in the contract. Unless the tenant accepts during the lease, you cannot make a raise, and you have to wait for the process of finding a new home for 6 months after removing the tenant.

Share it!
avatar
Subscribe
Notify of