Concrete mixers Prices (Mortar Mixing Machine)

İnşaat sahalarında yaygın olarak kullanılan Beton&Çimento Harcı Karıştırma Makinesi(Betoniyer) nedir, kullanım alanları ve fiyatları gibi konuları detaylı olarak inceliyoruz.

Concrete mixers What is it?

Betoniyer, kum, çimento, çakıl ve suyu eşit miktarda karıştırarak beton haline getiren makineye verilen isimdir. Günümüzde inşaat sahalarında beton üretimi için yaygın olarak kullanılan Beton&Çimento Harcı Karıştırma Makinesi, betonkarar gibi çeşitli isimlerle de tabir edilmektedir.

Yapısı itibariyle oldukça basit ve anlaşılabilir olan harç karıştırma makineleri, kum, su, çakıl ve çimento gibi ham maddelerin konulduğu ve betona dönüştürüldüğü kazanın yanı sıra yalnızca bir motor yardımı ile çalışmaktadır. Basit yapısına rağmen modern bir karıştırma aracı olan bu makineler eski tip karıştırıcılara kıyasla iş sürecini son derece kolaylaştırmaktadır.

100, 125, 250, 350 and cement mixing having the volume of 500 liters in volume, depending on the machine but also from concrete producing capacity of 1.5 ~ 2 m³ / h 10 ~ 15 m³ / h can rise up. Different engine and electric motor as found in the concrete mixer with the type of fuel diesel and gasoline engine types are also included.

Concrete & Cement Mortar Mixing Machine Uses

They concrete mixer with another name, portability, and the slurry is widely used in the fields of construction it provides great convenience because the mixing point. Installation, cleaning, convenience you can think of all kinds of scenarios, such as maneuvering and other cast and durability of the advantages of a concrete mixer. Generally, these machines can be used in housing projects also preferred places for different projects.

Concrete mixers Prices

Conay as machinery with our wide range of up to 1000 liters we strive to offer the best product appeal. At the same time starting from £ 2299 concrete mixer prices With the advantage of our free delivery products that appeal to every budget delivered to you without having to pay any additional costs.

If you're Conay online stores in our area of ​​the cement mixing machine if you want to browse the product Machine here can be accessed by clicking. 0 for questions you want to ask (212) 428 18 25-428 18 84-591 77 00-591 94 80 or contact us by calling the info@conaylar.com You can send mail to the e-mail address.

Share it!
avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
Subscribe
newest oldest most voted
Notify of
trackback

[…] Harç karma makinesi içinde bulunan bıçaklar içinde bulunan ürünleri tam anlamı ile birinin içine özlü olarak girmesini sağlamaktadır. Harç karma makinesi fiyatları firmamızda çok daha uygun olup fiyatlar ürünün çeşitlerine ya da özelliklerine göre değişmektedir. KAYNAK : https://www.conaylar.com/betoniyer-fiyatlari-harc-karma-makinesi […]

trackback