Yapı Maliyet(Keşif) Nedir Nasıl Hesaplanır

Kamu ve özel sektör kuruluşları alt ve üstyapı, yol gibi çalışmalara başlanmadan önce ihale, bütçe ve ödenek çalışmaları için projenin maliyetini yaklaşık olarak bilmek istemektedirler. Kuruluşlara bu bilgiyi sağlamaya yarayan hesaplama sürecin adına ise yaklaşık maliyet ve yapı maliyet gibi isimler verilmektedir. Bu yazımızda yapı maliyet nedir, nasıl hesaplanır detaylı olarak inceliyor ve sizlere en doğru bilgiyi aktarmaya çalışıyoruz.

Yapı Maliyet Nedir?

Yapı maliyet, adından da anlaşılabileceği üzere inşaatın yaklaşık maliyetinin hesaplanmasına verilen isimdir. Birden fazla mühendisin detaylı çalışması sonucunda tespit edilen yaklaşık maliyet, inşaat sürecinin en önemli faktörlerinden bir tanesidir. Genellikle projenin masraflarını öngörmek, kamu ve özel sektör kuruluşlarına sunmak için hazırlanan bu maliyet hesaplaması birden fazla mühendisin detaylı çalışması sonucunda belirli kurallara göre gerçekleştirilmektedir.

Keşif Nasıl Hesaplanır?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı her sene yapı maliyetlerini Resmi gazete üzerinden yayınlamaktadır. Yapı maliyeti hesaplanırken bu yayınlanan fiyatlar dikkate alınmalıdır. Yeni yılın yapı maliyet fiyatları yayınlanana kadar en güncel fiyatlar kullanılmaya devam edilmelidir.

Yapı maliyeti hesaplanmaya başlamadan önce ilk olarak inşaatın hangi sınıfa girdiği tespit edilmeli ve hesaplamalar yapılırken bu konu mutlaka dikkate alınmalıdır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi kaba inşaat, bir yapının %40’ını oluşturmaktadır. Eğer kaba inşaat hakkında bilginiz yoksa kaba inşaat ile ilgili yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Yapının içerisinde bulunduğu sınıf doğru tespit edildikten sonra alan hesaplamaya geçilmektedir. Bir inşaatın maliyetini hesaplayabilmek yapabilmek için mutlaka o yapının alanına ihtiyaç duymakta ve bunu yaparken tüm katların alanını hesaplamanız gerekmektedir. Bu süreci takip etmeniz yapı maliyetini hesaplarken size oldukça yardımcı olacaktır.

Yapı maliyeti hesaplarken ince detaylara dikkat etmekte büyük önem vardır. Yapının hangi sınıf ve gruba girdiğini yanlış tespit etmek, yanlış alan hesaplamaları gibi konular sizi geri dönülemez bir hataya sürükleyebilir. Bu durumda bir inşaattan elde etmeyi beklediğiniz kar payında düşüş yaşayabileceğiniz gibi uç ihtimaller dâhilinde kârınızdan daha fazla zarar etmeniz bile muhtemeldir. Bu durum hem şirketinizi hem de müşteri ilişkilerinizi olumsuz yönde etkileyecektir.

Bunu paylaş !
avatar
  Subscribe  
Bildir